674

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
674 г.  во други календари
Грегоријански календар 674
DCLXXIV
Ab urbe condita 1427
Асирски календар 5424
Бахајски календар -1170–-1169
Бенгалски календар 81
Берберски календар 1624
Будистички календар 1218
Бурмански календар 36
Византиски календар 6182–6183
Еврејски календар 4434–4435
Ерменски календар 123
ԹՎ ՃԻԳ
Етиопски календар 666-667
Ирански календар 52–53
Исламски календар 54–55
Јулијански календар 674    DCLXXIV
Кинески календар 癸酉年月日
(3310/3370)
— до —
甲戌年月日
(3311/3371)
Коптски календар 390–391
Корејски календар 3007
Календар Мингуо 1238 пред РК
民前1238年
Селевкидски календар 985–986
Тајландски сончев календар 1217
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 730–731
 - Шака самват 596–597
 - Кали југа 3775–3776
Холоценски календар 10674
Џуче-календар нема (пред 1912)

674 (DCLXXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 674. година од новата ера, 674. од првиот милениум, 74. од 7 век и петта од 670-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6182 и 6183 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5424 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4434 и 4435 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1427.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 674. година се протега во 3310 и 3311, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3370 и 3371 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1217. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 54 и 55 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]