Прејди на содржината

692

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
692 во разни календари
Грегоријански календар692
DCXCII
Ab urbe condita1445
Ерменски календар141
ԹՎ ՃԽԱ
Асирски календар5442
Балиски календар613–614
Бенгалски календар99
Берберски календар1642
Будистички календар1236
Бурмански календар54
Византиски календар6200–6201
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
3388 или 3328
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
3389 или 3329
Коптски календар408–409
Етиопски календар684–685
Еврејски календар4452–4453
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера748–749
 - Сачка ера613–614
 - Кали-југа3792–3793
Холоценски календар10692
Ирански календар70–71
Исламски календар72–73
Јапонски календарн/п
Јавански календар584–585
Јулијански календар692
DCXCII
Корејски календар3025
Мингуо-календар1220 пред Р. Кина
民前1220年
Нанакшахи−776
Селевкидски календар1003/1004 г.г.
Тајландски сончев календар1234–1235
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
818 или 437 или −335
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
819 или 438 или −334

692 (DCXCII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 692 година од новата ера, 692. од првиот милениум, 92. од VII век и трета од 690-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6200 и 6201 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5442 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4452 и 4453 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1445.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 692 година се протега во 3328 и 3329, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3388 и 3389 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1235. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 72 и 73 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 692 на Ризницата ?