669

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
669 во разни календари
Грегоријански календар669
DCLXIX
Ab urbe condita1422
Ерменски календар118
ԹՎ ՃԺԸ
Асирски календар5419
Балиски календар590–591
Бенгалски календар76
Берберски календар1619
Будистички календар1213
Бурмански календар31
Византиски календар6177–6178
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
3365 или 3305
    — до —
己巳年 (зем. змија)
3366 или 3306
Коптски календар385–386
Етиопски календар661–662
Еврејски календар4429–4430
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера725–726
 - Сачка ера590–591
 - Кали-југа3769–3770
Холоценски календар10669
Ирански календар47–48
Исламски календар48–49
Јапонски календарн/п
Јавански календар560–561
Јулијански календар669
DCLXIX
Корејски календар3002
Мингуо-календар1243 пред Р. Кина
民前1243年
Нанакшахи−799
Селевкидски календар980/981 г.г.
Тајландски сончев календар1211–1212
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
795 или 414 или −358
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
796 или 415 или −357

669 (DCLXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 669 година од новата ера, 669. од првиот милениум, 69. од VII век и последна од 660-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6177 и 6178 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5419 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4429 и 4430 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1422.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 669 година се протега во 3305 и 3306, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3365 и 3366 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1212. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 48 и 49 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Јустинијан II, византиски цар

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 669 на Ризницата ?