657

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
657 во разни календари
Грегоријански календар657
DCLVII
Ab urbe condita1410
Ерменски календар106
ԹՎ ՃԶ
Асирски календар5407
Балиски календар578–579
Бенгалски календар64
Берберски календар1607
Будистички календар1201
Бурмански календар19
Византиски календар6165–6166
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
3353 или 3293
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
3354 или 3294
Коптски календар373–374
Етиопски календар649–650
Еврејски календар4417–4418
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера713–714
 - Сачка ера578–579
 - Кали-југа3757–3758
Холоценски календар10657
Ирански календар35–36
Исламски календар36–37
Јапонски календарн/п
Јавански календар548–549
Јулијански календар657
DCLVII
Корејски календар2990
Мингуо-календар1255 пред Р. Кина
民前1255年
Нанакшахи−811
Селевкидски календар968/969 г.г.
Тајландски сончев календар1199–1200
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
783 или 402 или −370
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
784 или 403 или −369

657 (DCLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 657 година од новата ера, 657. од првиот милениум, 57. од VII век и осма од 650-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6165 и 6166 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5407 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4417 и 4418 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1410.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 657 година се протега во 3293 и 3294, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3353 и 3354 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1200. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 36 и 37 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 657 на Ризницата ?