620

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
620 во разни календари
Грегоријански календар620
DCXX
Ab urbe condita1373
Ерменски календар69
ԹՎ ԿԹ
Асирски календар5370
Балиски календар541–542
Бенгалски календар27
Берберски календар1570
Будистички календар1164
Бурмански календар−18
Византиски календар6128–6129
Кинески календар己卯(зем. зајак)
3316 или 3256
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
3317 или 3257
Коптски календар336–337
Етиопски календар612–613
Еврејски календар4380–4381
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера676–677
 - Сачка ера541–542
 - Кали-југа3720–3721
Холоценски календар10620
Ирански календар2 п.п. – 1 п.п.
Исламски календар2 п.х. – 1 п.х.
Јапонски календарн/п
Јавански календар510–511
Јулијански календар620
DCXX
Корејски календар2953
Мингуо-календар1292 пред Р. Кина
民前1292年
Нанакшахи−848
Селевкидски календар931/932 г.г.
Тајландски сончев календар1162–1163
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
746 или 365 или −407
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
747 или 366 или −406

620 (DCXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 620 година од новата ера, 620. од првиот милениум, 20. од VII век и прва од 620-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6128 и 6129 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5370 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4380 и 4381 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1373.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 620 година се протега во 3256 и 3257, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3316 и 3317 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1163. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2 и 1 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 620 на Ризницата ?