612

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
612 г.  во други календари
Грегоријански календар 612
DCXII
Ab urbe condita 1365
Асирски календар 5362
Бахајски календар -1232–-1231
Бенгалски календар 19
Берберски календар 1562
Будистички календар 1156
Бурмански календар -26
Византиски календар 6120–6121
Еврејски календар 4372–4373
Ерменски календар 61
ԹՎ ԿԱ
Етиопски календар 604-605
Ирански календар 10 п.с. – 9 п.с.
Исламски календар 10 пред хиџра – 9 пред хиџра
Јулијански календар 612    DCXII
Кинески календар 辛未年月日
(3248/3308)
— до —
壬申年月日
(3249/3309)
Коптски календар 328–329
Корејски календар 2945
Календар Мингуо 1300 пред РК
民前1300年
Селевкидски календар 923–924
Тајландски сончев календар 1155
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 668–669
 - Шака самват 534–535
 - Кали југа 3713–3714
Холоценски календар 10612
Џуче-календар нема (пред 1912)

612 (DCXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 612. година од новата ера, 612. од првиот милениум, 12. од 7 век и трета од 610-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6120 и 6121 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5362 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4372 и 4373 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1365.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 612. година се протега во 3248 и 3249, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3308 и 3309 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1155. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 10 и 9 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]