650

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
650 во разни календари
Грегоријански календар650
DCL
Ab urbe condita1403
Ерменски календар99
ԹՎ ՂԹ
Асирски календар5400
Балиски календар571–572
Бенгалски календар57
Берберски календар1600
Будистички календар1194
Бурмански календар12
Византиски календар6158–6159
Кинески календар己酉(зем. петел)
3346 или 3286
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
3347 или 3287
Коптски календар366–367
Етиопски календар642–643
Еврејски календар4410–4411
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера706–707
 - Сачка ера571–572
 - Кали-југа3750–3751
Холоценски календар10650
Ирански календар28–29
Исламски календар29–30
Јапонски календарТајка 6 / Хакучи 1
(白雉元年)
Јавански календар541–542
Јулијански календар650
DCL
Корејски календар2983
Мингуо-календар1262 пред Р. Кина
民前1262年
Нанакшахи−818
Селевкидски календар961/962 г.г.
Тајландски сончев календар1192–1193
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
776 или 395 или −377
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
777 или 396 или −376

650 (DCL) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 650 година од новата ера, 650. од првиот милениум, 50. од VII век и прва од 650-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6158 и 6159 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5400 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4410 и 4411 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1403.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 650 година се протега во 3286 и 3287, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3346 и 3347 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1193. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 29 и 30 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]