677

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
677 г.  во други календари
Грегоријански календар 677
DCLXXVII
Ab urbe condita 1430
Асирски календар 5427
Бахајски календар -1167–-1166
Бенгалски календар 84
Берберски календар 1627
Будистички календар 1221
Бурмански календар 39
Византиски календар 6185–6186
Еврејски календар 4437–4438
Ерменски календар 126
ԹՎ ՃԻԶ
Етиопски календар 669-670
Ирански календар 55–56
Исламски календар 57–58
Јулијански календар 677    DCLXXVII
Кинески календар 丙子年月日
(3313/3373)
— до —
丁丑年月日
(3314/3374)
Коптски календар 393–394
Корејски календар 3010
Календар Мингуо 1235 пред РК
民前1235年
Селевкидски календар 988–989
Тајландски сончев календар 1220
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 733–734
 - Шака самват 599–600
 - Кали југа 3778–3779
Холоценски календар 10677
Џуче-календар нема (пред 1912)

677 (DCLXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 677. година од новата ера, 677. од првиот милениум, 77. од 7 век и осма од 670-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6185 и 6186 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5427 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4437 и 4438 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1430.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 677. година се протега во 3313 и 3314, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3373 и 3374 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1220. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 57 и 58 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]