Прејди на содржината

646

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
646 во разни календари
Грегоријански календар646
DCXLVI
Ab urbe condita1399
Ерменски календар95
ԹՎ ՂԵ
Асирски календар5396
Балиски календар567–568
Бенгалски календар53
Берберски календар1596
Будистички календар1190
Бурмански календар8
Византиски календар6154–6155
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
3342 или 3282
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
3343 или 3283
Коптски календар362–363
Етиопски календар638–639
Еврејски календар4406–4407
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера702–703
 - Сачка ера567–568
 - Кали-југа3746–3747
Холоценски календар10646
Ирански календар24–25
Исламски календар25–26
Јапонски календарТајка 2
(大化2年)
Јавански календар537–538
Јулијански календар646
DCXLVI
Корејски календар2979
Мингуо-календар1266 пред Р. Кина
民前1266年
Нанакшахи−822
Селевкидски календар957/958 г.г.
Тајландски сончев календар1188–1189
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
772 или 391 или −381
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
773 или 392 или −380

646 (DCXLVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 646 година од новата ера, 646. од првиот милениум, 46. од VII век и седма од 640-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6154 и 6155 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5396 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4406 и 4407 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1399.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 646 година се протега во 3282 и 3283, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3342 и 3343 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1189. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 25 и 26 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]