698

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
698 во разни календари
Грегоријански календар698
DCXCVIII
Ab urbe condita1451
Ерменски календар147
ԹՎ ՃԽԷ
Асирски календар5448
Балиски календар619–620
Бенгалски календар105
Берберски календар1648
Будистички календар1242
Бурмански календар60
Византиски календар6206–6207
Кинески календар丁酉(огн. петел)
3394 или 3334
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
3395 или 3335
Коптски календар414–415
Етиопски календар690–691
Еврејски календар4458–4459
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера754–755
 - Сачка ера619–620
 - Кали-југа3798–3799
Холоценски календар10698
Ирански календар76–77
Исламски календар78–79
Јапонски календарн/п
Јавански календар590–591
Јулијански календар698
DCXCVIII
Корејски календар3031
Мингуо-календар1214 пред Р. Кина
民前1214年
Нанакшахи−770
Селевкидски календар1009/1010 г.г.
Тајландски сончев календар1240–1241
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
824 или 443 или −329
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
825 или 444 или −328

698 (DCXCVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 698 година од новата ера, 698. од првиот милениум, 98. од VII век и деветта од 690-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6206 и 6207 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5448 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4458 и 4459 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1451.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 698 година се протега во 3334 и 3335, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3394 и 3395 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1241. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 78 и 79 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]