663

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
663 г.  во други календари
Грегоријански календар 663
DCLXIII
Ab urbe condita 1416
Асирски календар 5413
Бахајски календар -1181–-1180
Бенгалски календар 70
Берберски календар 1613
Будистички календар 1207
Бурмански календар 25
Византиски календар 6171–6172
Еврејски календар 4423–4424
Ерменски календар 112
ԹՎ ՃԺԲ
Етиопски календар 655-656
Ирански календар 41–42
Исламски календар 42–43
Јулијански календар 663    DCLXIII
Кинески календар 壬戌年月日
(3299/3359)
— до —
癸亥年月日
(3300/3360)
Коптски календар 379–380
Корејски календар 2996
Календар Мингуо 1249 пред РК
民前1249年
Селевкидски календар 974–975
Тајландски сончев календар 1206
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 719–720
 - Шака самват 585–586
 - Кали југа 3764–3765
Холоценски календар 10663
Џуче-календар нема (пред 1912)

663 (DCLXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 663. година од новата ера, 663. од првиот милениум, 63. од 7 век и четвртта од 660-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6171 и 6172 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5413 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4423 и 4424 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1416.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 663. година се протега во 3299 и 3300, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3359 и 3360 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1206. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 42 и 43 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]