693

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
693 г.  во други календари
Грегоријански календар 693
DCXCIII
Ab urbe condita 1446
Асирски календар 5443
Бахајски календар -1151–-1150
Бенгалски календар 100
Берберски календар 1643
Будистички календар 1237
Бурмански календар 55
Византиски календар 6201–6202
Еврејски календар 4453–4454
Ерменски календар 142
ԹՎ ՃԽԲ
Етиопски календар 685-686
Ирански календар 71–72
Исламски календар 73–74
Јулијански календар 693    DCXCIII
Кинески календар 壬辰年月日
(3329/3389)
— до —
癸巳年月日
(3330/3390)
Коптски календар 409–410
Корејски календар 3026
Календар Мингуо 1219 пред РК
民前1219年
Селевкидски календар 1004–1005
Тајландски сончев календар 1236
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 749–750
 - Шака самват 615–616
 - Кали југа 3794–3795
Холоценски календар 10693
Џуче-календар нема (пред 1912)

693 (DCXCIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 693. година од новата ера, 693. од првиот милениум, 93. од 7 век и четвртта од 690-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6201 и 6202 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5443 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4453 и 4454 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1446.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 693. година се протега во 3329 и 3330, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3389 и 3390 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1236. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 73 и 74 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]