653

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
653 г.  во други календари
Грегоријански календар 653
DCLIII
Ab urbe condita 1406
Асирски календар 5403
Бахајски календар -1191–-1190
Бенгалски календар 60
Берберски календар 1603
Будистички календар 1197
Бурмански календар 15
Византиски календар 6161–6162
Еврејски календар 4413–4414
Ерменски календар 102
ԹՎ ՃԲ
Етиопски календар 645-646
Ирански календар 31–32
Исламски календар 32–33
Јулијански календар 653    DCLIII
Кинески календар 壬子年月日
(3289/3349)
— до —
癸丑年月日
(3290/3350)
Коптски календар 369–370
Корејски календар 2986
Календар Мингуо 1259 пред РК
民前1259年
Селевкидски календар 964–965
Тајландски сончев календар 1196
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 709–710
 - Шака самват 575–576
 - Кали југа 3754–3755
Холоценски календар 10653
Џуче-календар нема (пред 1912)

653 (DCLIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 653. година од новата ера, 653. од првиот милениум, 53. од 7 век и четвртта од 650-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6161 и 6162 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5403 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4413 и 4414 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1406.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 653. година се протега во 3289 и 3290, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3349 и 3350 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1196. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 32 и 33 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]