647

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
647 г.  во други календари
Грегоријански календар 647
DCXLVII
Ab urbe condita 1400
Асирски календар 5397
Бахајски календар -1197–-1196
Бенгалски календар 54
Берберски календар 1597
Будистички календар 1191
Бурмански календар 9
Византиски календар 6155–6156
Еврејски календар 4407–4408
Ерменски календар 96
ԹՎ ՂԶ
Етиопски календар 639-640
Ирански календар 25–26
Исламски календар 26–27
Јулијански календар 647    DCXLVII
Кинески календар 丙午年月日
(3283/3343)
— до —
丁未年月日
(3284/3344)
Коптски календар 363–364
Корејски календар 2980
Календар Мингуо 1265 пред РК
民前1265年
Селевкидски календар 958–959
Тајландски сончев календар 1190
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 703–704
 - Шака самват 569–570
 - Кали југа 3748–3749
Холоценски календар 10647
Џуче-календар нема (пред 1912)

647 (DCXLVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 647. година од новата ера, 647. од првиот милениум, 47. од 7 век и осма од 640-тите.

Други календари[edit | edit source]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6155 и 6156 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5397 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4407 и 4408 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1400.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 647. година се протега во 3283 и 3284, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3343 и 3344 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1190. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 26 и 27 исламска година.

Настани[edit | edit source]

Родени[edit | edit source]

Починале[edit | edit source]