Прејди на содржината

601

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
601 во разни календари
Грегоријански календар601
DCI
Ab urbe condita1354
Ерменски календар50
ԹՎ Ծ
Асирски календар5351
Балиски календар522–523
Бенгалски календар8
Берберски календар1551
Будистички календар1145
Бурмански календар−37
Византиски календар6109–6110
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
3297 или 3237
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
3298 или 3238
Коптски календар317–318
Етиопски календар593–594
Еврејски календар4361–4362
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера657–658
 - Сачка ера522–523
 - Кали-југа3701–3702
Холоценски календар10601
Ирански календар21 п.п. – 20 п.п.
Исламски календар22 п.х. – 21 п.х.
Јапонски календарн/п
Јавански календар490–491
Јулијански календар601
DCI
Корејски календар2934
Мингуо-календар1311 пред Р. Кина
民前1311年
Нанакшахи−867
Селевкидски календар912/913 г.г.
Тајландски сончев календар1143–1144
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
727 или 346 или −426
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
728 или 347 или −425

601 (DCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 601 година од новата ера, 601. од првиот милениум, 1. од VII век и втора од 600-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6109 и 6110 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5351 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4361 и 4362 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1354.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 601 година се протега во 3237 и 3238, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3297 и 3298 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1144. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 22 и 21 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]