659

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
659 г.  во други календари
Грегоријански календар 659
DCLIX
Ab urbe condita 1412
Асирски календар 5409
Бахајски календар -1185–-1184
Бенгалски календар 66
Берберски календар 1609
Будистички календар 1203
Бурмански календар 21
Византиски календар 6167–6168
Еврејски календар 4419–4420
Ерменски календар 108
ԹՎ ՃԸ
Етиопски календар 651-652
Ирански календар 37–38
Исламски календар 38–39
Јулијански календар 659    DCLIX
Кинески календар 戊午年月日
(3295/3355)
— до —
己未年月日
(3296/3356)
Коптски календар 375–376
Корејски календар 2992
Календар Мингуо 1253 пред РК
民前1253年
Селевкидски календар 970–971
Тајландски сончев календар 1202
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 715–716
 - Шака самват 581–582
 - Кали југа 3760–3761
Холоценски календар 10659
Џуче-календар нема (пред 1912)

659 (DCLIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 659. година од новата ера, 659. од првиот милениум, 59. од 7 век и последна од 650-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6167 и 6168 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5409 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4419 и 4420 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1412.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 659. година се протега во 3295 и 3296, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3355 и 3356 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1202. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 38 и 39 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]