Прејди на содржината

623

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
623 во разни календари
Грегоријански календар623
DCXXIII
Ab urbe condita1376
Ерменски календар72
ԹՎ ՀԲ
Асирски календар5373
Балиски календар544–545
Бенгалски календар30
Берберски календар1573
Будистички календар1167
Бурмански календар−15
Византиски календар6131–6132
Кинески календар壬午(вод. коњ)
3319 или 3259
    — до —
癸未年 (вод. коза)
3320 или 3260
Коптски календар339–340
Етиопски календар615–616
Еврејски календар4383–4384
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера679–680
 - Сачка ера544–545
 - Кали-југа3723–3724
Холоценски календар10623
Ирански календар1–2
Исламски календар1–2
Јапонски календарн/п
Јавански календар513–514
Јулијански календар623
DCXXIII
Корејски календар2956
Мингуо-календар1289 пред Р. Кина
民前1289年
Нанакшахи−845
Селевкидски календар934/935 г.г.
Тајландски сончев календар1165–1166
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
749 или 368 или −404
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
750 или 369 или −403

623 (DCXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 623 година од новата ера, 623. од првиот милениум, 23. од VII век и четвртта од 620-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6131 и 6132 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5373 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4383 и 4384 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1376.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 623 година се протега во 3259 и 3260, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3319 и 3320 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1166. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1 и 2 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]