607

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
607 г.  во други календари
Грегоријански календар 607
DCVII
Ab urbe condita 1360
Асирски календар 5357
Бахајски календар -1237–-1236
Бенгалски календар 14
Берберски календар 1557
Будистички календар 1151
Бурмански календар -31
Византиски календар 6115–6116
Еврејски календар 4367–4368
Ерменски календар 56
ԹՎ ԾԶ
Етиопски календар 599–600
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -393–-392
Ирански календар 15 п.с. – 14 п.с.
Исламски календар 16 пред хиџра – 14 пред хиџра
Јапонски календар
Јулијански календар 607    DCVII
Кинески календар 丙寅年月日
(3243/3303)
— до —
丁卯年月日
(3244/3304)
Коптски календар 323–324
Корејски календар 2940
Календар Мингуо 1305 пред РК
民前1305年
Селевкидски календар 918–919
Тајландски сончев календар 1150
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 663–664
 - Шака самват 529–530
 - Кали југа 3708–3709
Француски револуционерен календар Грешка во Lua: Неважечки број -1185Грешка во Lua: Неважечки број -1184
-1185–-1184
Холоценски календар 10607
Џуче-календар нема (пред 1912)

607 (DCVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 607. година од новата ера, 607. од првиот милениум, 7. од 7 век и осма од 600-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6115 и 6116 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5357 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4367 и 4368 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1360.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 607. година се протега во 3243 и 3244, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3303 и 3304 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1150. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 16 и 14 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]