691

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
691 во разни календари
Грегоријански календар691
DCXCI
Ab urbe condita1444
Ерменски календар140
ԹՎ ՃԽ
Асирски календар5441
Балиски календар612–613
Бенгалски календар98
Берберски календар1641
Будистички календар1235
Бурмански календар53
Византиски календар6199–6200
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
3387 или 3327
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
3388 или 3328
Коптски календар407–408
Етиопски календар683–684
Еврејски календар4451–4452
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера747–748
 - Сачка ера612–613
 - Кали-југа3791–3792
Холоценски календар10691
Ирански календар69–70
Исламски календар71–72
Јапонски календарн/п
Јавански календар583–584
Јулијански календар691
DCXCI
Корејски календар3024
Мингуо-календар1221 пред Р. Кина
民前1221年
Нанакшахи−777
Селевкидски календар1002/1003 г.г.
Тајландски сончев календар1233–1234
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
817 или 436 или −336
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
818 или 437 или −335

691 (DCXCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 691 година од новата ера, 691. од првиот милениум, 91. од VII век и втора од 690-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6199 и 6200 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5441 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4451 и 4452 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1444.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 691 година се протега во 3327 и 3328, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3387 и 3388 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1234. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 71 и 72 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 691 на Ризницата ?