678

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
678 г.  во други календари
Грегоријански календар 678
DCLXXVIII
Ab urbe condita 1431
Асирски календар 5428
Бахајски календар -1166–-1165
Бенгалски календар 85
Берберски календар 1628
Будистички календар 1222
Бурмански календар 40
Византиски календар 6186–6187
Еврејски календар 4438–4439
Ерменски календар 127
ԹՎ ՃԻԷ
Етиопски календар 670-671
Ирански календар 56–57
Исламски календар 58–59
Јулијански календар 678    DCLXXVIII
Кинески календар 丁丑年月日
(3314/3374)
— до —
戊寅年月日
(3315/3375)
Коптски календар 394–395
Корејски календар 3011
Календар Мингуо 1234 пред РК
民前1234年
Селевкидски календар 989–990
Тајландски сончев календар 1221
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 734–735
 - Шака самват 600–601
 - Кали југа 3779–3780
Холоценски календар 10678
Џуче-календар нема (пред 1912)

678 (DCLXXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 678. година од новата ера, 678. од првиот милениум, 78. од 7 век и деветта од 670-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6186 и 6187 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5428 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4438 и 4439 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1431.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 678. година се протега во 3314 и 3315, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3374 и 3375 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1221. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 58 и 59 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]