689

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
689 г.  во други календари
Грегоријански календар 689
DCLXXXIX
Ab urbe condita 1442
Асирски календар 5439
Бахајски календар -1155–-1154
Бенгалски календар 96
Берберски календар 1639
Будистички календар 1233
Бурмански календар 51
Византиски календар 6197–6198
Еврејски календар 4449–4450
Ерменски календар 138
ԹՎ ՃԼԸ
Етиопски календар 681-682
Ирански календар 67–68
Исламски календар 69–70
Јулијански календар 689    DCLXXXIX
Кинески календар 戊子年月日
(3325/3385)
— до —
己丑年月日
(3326/3386)
Коптски календар 405–406
Корејски календар 3022
Календар Мингуо 1223 пред РК
民前1223年
Селевкидски календар 1000–1001
Тајландски сончев календар 1232
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 745–746
 - Шака самват 611–612
 - Кали југа 3790–3791
Холоценски календар 10689
Џуче-календар нема (пред 1912)

689 (DCLXXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 689. година од новата ера, 689. од првиот милениум, 89. од 7 век и последна од 680-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6197 и 6198 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5439 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4449 и 4450 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1442.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 689. година се протега во 3325 и 3326, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3385 и 3386 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1232. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 69 и 70 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]