671

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
671 г.  во други календари
Грегоријански календар 671
DCLXXI
Ab urbe condita 1424
Асирски календар 5421
Бахајски календар -1173–-1172
Бенгалски календар 78
Берберски календар 1621
Будистички календар 1215
Бурмански календар 33
Византиски календар 6179–6180
Еврејски календар 4431–4432
Ерменски календар 120
ԹՎ ՃԻ
Етиопски календар 663-664
Ирански календар 49–50
Исламски календар 50–51
Јулијански календар 671    DCLXXI
Кинески календар 庚午年月日
(3307/3367)
— до —
辛未年月日
(3308/3368)
Коптски календар 387–388
Корејски календар 3004
Календар Мингуо 1241 пред РК
民前1241年
Селевкидски календар 982–983
Тајландски сончев календар 1214
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 727–728
 - Шака самват 593–594
 - Кали југа 3772–3773
Холоценски календар 10671
Џуче-календар нема (пред 1912)

671 (DCLXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 671. година од новата ера, 671. од првиот милениум, 71. од 7 век и втора од 670-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6179 и 6180 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5421 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4431 и 4432 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1424.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 671. година се протега во 3307 и 3308, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3367 и 3368 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1214. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 50 и 51 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]