Прејди на содржината

699

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
699 во разни календари
Грегоријански календар699
DCXCIX
Ab urbe condita1452
Ерменски календар148
ԹՎ ՃԽԸ
Асирски календар5449
Балиски календар620–621
Бенгалски календар106
Берберски календар1649
Будистички календар1243
Бурмански календар61
Византиски календар6207–6208
Кинески календар戊戌(зем. куче)
3395 или 3335
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
3396 или 3336
Коптски календар415–416
Етиопски календар691–692
Еврејски календар4459–4460
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера755–756
 - Сачка ера620–621
 - Кали-југа3799–3800
Холоценски календар10699
Ирански календар77–78
Исламски календар79–80
Јапонски календарн/п
Јавански календар591–592
Јулијански календар699
DCXCIX
Корејски календар3032
Мингуо-календар1213 пред Р. Кина
民前1213年
Нанакшахи−769
Селевкидски календар1010/1011 г.г.
Тајландски сончев календар1241–1242
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
825 или 444 или −328
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
826 или 445 или −327

699 (DCXCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 699 година од новата ера, 699. од првиот милениум, 99. од VII век и последна од 690-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6207 и 6208 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5449 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4459 и 4460 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1452.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 699 година се протега во 3335 и 3336, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3395 и 3396 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1242. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 79 и 80 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 699 на Ризницата ?