644

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
644 г.  во други календари
Грегоријански календар 644
DCXLIV
Ab urbe condita 1397
Асирски календар 5394
Бахајски календар -1200–-1199
Бенгалски календар 51
Берберски календар 1594
Будистички календар 1188
Бурмански календар 6
Византиски календар 6152–6153
Еврејски календар 4404–4405
Ерменски календар 93
ԹՎ ՂԳ
Етиопски календар 636-637
Ирански календар 22–23
Исламски календар 23–24
Јулијански календар 644    DCXLIV
Кинески календар 癸卯年月日
(3280/3340)
— до —
甲辰年月日
(3281/3341)
Коптски календар 360–361
Корејски календар 2977
Календар Мингуо 1268 пред РК
民前1268年
Селевкидски календар 955–956
Тајландски сончев календар 1187
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 700–701
 - Шака самват 566–567
 - Кали југа 3745–3746
Холоценски календар 10644
Џуче-календар нема (пред 1912)

644 (DCXLIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 644. година од новата ера, 644. од првиот милениум, 44. од 7 век и петта од 640-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6152 и 6153 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5394 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4404 и 4405 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1397.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 644. година се протега во 3280 и 3281, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3340 и 3341 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1187. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 23 и 24 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]