609

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
609 г.  во други календари
Грегоријански календар 609
DCIX
Ab urbe condita 1362
Асирски календар 5359
Бахајски календар -1235–-1234
Бенгалски календар 16
Берберски календар 1559
Будистички календар 1153
Бурмански календар -29
Византиски календар 6117–6118
Еврејски календар 4369–4370
Ерменски календар 58
ԹՎ ԾԸ
Етиопски календар 601-602
Ирански календар 13 п.с. – 12 п.с.
Исламски календар 13 пред хиџра – 12 пред хиџра
Јулијански календар 609    DCIX
Кинески календар 戊辰年月日
(3245/3305)
— до —
己巳年月日
(3246/3306)
Коптски календар 325–326
Корејски календар 2942
Календар Мингуо 1303 пред РК
民前1303年
Селевкидски календар 920–921
Тајландски сончев календар 1152
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 665–666
 - Шака самват 531–532
 - Кали југа 3710–3711
Холоценски календар 10609
Џуче-календар нема (пред 1912)

609 (DCIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 609. година од новата ера, 609. од првиот милениум, 9. од 7 век и последна од 600-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6117 и 6118 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5359 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4369 и 4370 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1362.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 609. година се протега во 3245 и 3246, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3305 и 3306 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1152. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 13 и 12 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]