618

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
618 во разни календари
Грегоријански календар618
DCXVIII
Ab urbe condita1371
Ерменски календар67
ԹՎ ԿԷ
Асирски календар5368
Балиски календар539–540
Бенгалски календар25
Берберски календар1568
Будистички календар1162
Бурмански календар−20
Византиски календар6126–6127
Кинески календар丁丑(огн. вол)
3314 или 3254
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
3315 или 3255
Коптски календар334–335
Етиопски календар610–611
Еврејски календар4378–4379
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера674–675
 - Сачка ера539–540
 - Кали-југа3718–3719
Холоценски календар10618
Ирански календар4 п.п. – 3 п.п.
Исламски календар4 п.х. – 3 п.х.
Јапонски календарн/п
Јавански календар508–509
Јулијански календар618
DCXVIII
Корејски календар2951
Мингуо-календар1294 пред Р. Кина
民前1294年
Нанакшахи−850
Селевкидски календар929/930 г.г.
Тајландски сончев календар1160–1161
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
744 или 363 или −409
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
745 или 364 или −408

618 (DCXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 618 година од новата ера, 618. од првиот милениум, 18. од VII век и деветта од 610-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6126 и 6127 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5368 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4378 и 4379 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1371.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 618 година се протега во 3254 и 3255, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3314 и 3315 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1161. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 4 и 3 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]