694

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
694 г.  во други календари
Грегоријански календар 694
DCXCIV
Ab urbe condita 1447
Асирски календар 5444
Бахајски календар -1150–-1149
Бенгалски календар 101
Берберски календар 1644
Будистички календар 1238
Бурмански календар 56
Византиски календар 6202–6203
Еврејски календар 4454–4455
Ерменски календар 143
ԹՎ ՃԽԳ
Етиопски календар 686-687
Ирански календар 72–73
Исламски календар 74–75
Јулијански календар 694    DCXCIV
Кинески календар 癸巳年月日
(3330/3390)
— до —
甲午年月日
(3331/3391)
Коптски календар 410–411
Корејски календар 3027
Календар Мингуо 1218 пред РК
民前1218年
Селевкидски календар 1005–1006
Тајландски сончев календар 1237
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 750–751
 - Шака самват 616–617
 - Кали југа 3795–3796
Холоценски календар 10694
Џуче-календар нема (пред 1912)

694 (DCXCIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 694. година од новата ера, 694. од првиот милениум, 94. од 7 век и петта од 690-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6202 и 6203 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5444 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4454 и 4455 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1447.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 694. година се протега во 3330 и 3331, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3390 и 3391 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1237. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 74 и 75 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]