638

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
638 во разни календари
Грегоријански календар638
DCXXXVIII
Ab urbe condita1391
Ерменски календар87
ԹՎ ՁԷ
Асирски календар5388
Балиски календар559–560
Бенгалски календар45
Берберски календар1588
Будистички календар1182
Бурмански календар0
Византиски календар6146–6147
Кинески календар丁酉(огн. петел)
3334 или 3274
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
3335 или 3275
Коптски календар354–355
Етиопски календар630–631
Еврејски календар4398–4399
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера694–695
 - Сачка ера559–560
 - Кали-југа3738–3739
Холоценски календар10638
Ирански календар16–17
Исламски календар16–17
Јапонски календарн/п
Јавански календар528–529
Јулијански календар638
DCXXXVIII
Корејски календар2971
Мингуо-календар1274 пред Р. Кина
民前1274年
Нанакшахи−830
Селевкидски календар949/950 г.г.
Тајландски сончев календар1180–1181
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
764 или 383 или −389
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
765 или 384 или −388

638 (DCXXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 638 година од новата ера, 638. од првиот милениум, 38. од VII век и деветта од 630-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6146 и 6147 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5388 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4398 и 4399 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1391.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 638 година се протега во 3274 и 3275, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3334 и 3335 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1181. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 16 и 17 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]