605

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
605 во разни календари
Грегоријански календар605
DCV
Ab urbe condita1358
Ерменски календар54
ԹՎ ԾԴ
Асирски календар5355
Балиски календар526–527
Бенгалски календар12
Берберски календар1555
Будистички календар1149
Бурмански календар−33
Византиски календар6113–6114
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
3301 или 3241
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
3302 или 3242
Коптски календар321–322
Етиопски календар597–598
Еврејски календар4365–4366
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера661–662
 - Сачка ера526–527
 - Кали-југа3705–3706
Холоценски календар10605
Ирански календар17 п.п. – 16 п.п.
Исламски календар18 п.х. – 17 п.х.
Јапонски календарн/п
Јавански календар494–495
Јулијански календар605
DCV
Корејски календар2938
Мингуо-календар1307 пред Р. Кина
民前1307年
Нанакшахи−863
Селевкидски календар916/917 г.г.
Тајландски сончев календар1147–1148
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
731 или 350 или −422
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
732 или 351 или −421

605 (DCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 605 година од новата ера, 605. од првиот милениум, 5. од VII век и шеста од 600-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6113 и 6114 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5355 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4365 и 4366 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1358.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 605 година се протега во 3241 и 3242, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3301 и 3302 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1148. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 18 и 17 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 605 на Ризницата ?