675

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
675 г.  во други календари
Грегоријански календар 675
DCLXXV
Ab urbe condita 1428
Асирски календар 5425
Бахајски календар -1169–-1168
Бенгалски календар 82
Берберски календар 1625
Будистички календар 1219
Бурмански календар 37
Византиски календар 6183–6184
Еврејски календар 4435–4436
Ерменски календар 124
ԹՎ ՃԻԴ
Етиопски календар 667-668
Ирански календар 53–54
Исламски календар 55–56
Јулијански календар 675    DCLXXV
Кинески календар 甲戌年月日
(3311/3371)
— до —
乙亥年月日
(3312/3372)
Коптски календар 391–392
Корејски календар 3008
Календар Мингуо 1237 пред РК
民前1237年
Селевкидски календар 986–987
Тајландски сончев календар 1218
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 731–732
 - Шака самват 597–598
 - Кали југа 3776–3777
Холоценски календар 10675
Џуче-календар нема (пред 1912)

675 (DCLXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 675. година од новата ера, 675. од првиот милениум, 75. од 7 век и шеста од 670-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6183 и 6184 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5425 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4435 и 4436 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1428.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 675. година се протега во 3311 и 3312, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3371 и 3372 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1218. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 55 и 56 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]