660

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
660 г.  во други календари
Грегоријански календар 660
DCLX
Ab urbe condita 1413
Асирски календар 5410
Бахајски календар -1184–-1183
Бенгалски календар 67
Берберски календар 1610
Будистички календар 1204
Бурмански календар 22
Византиски календар 6168–6169
Еврејски календар 4420–4421
Ерменски календар 109
ԹՎ ՃԹ
Етиопски календар 652–653
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -340–-339
Ирански календар 38–39
Исламски календар 39–40
Јапонски календар
Јулијански календар 660    DCLX
Кинески календар 己未年月日
(3296/3356)
— до —
庚申年月日
(3297/3357)
Коптски календар 376–377
Корејски календар 2993
Календар Мингуо 1252 пред РК
民前1252年
Селевкидски календар 971–972
Тајландски сончев календар 1203
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 716–717
 - Шака самват 582–583
 - Кали југа 3761–3762
Француски револуционерен календар
-1132–-1131
Холоценски календар 10660
Џуче-календар нема (пред 1912)

660 (DCLX) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 660. година од новата ера, 660. од првиот милениум, 60. од 7 век и прва од 660-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6168 и 6169 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5410 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4420 и 4421 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1413.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 660. година се протега во 3296 и 3297, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3356 и 3357 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1203. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 39 и 40 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]