625

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
625 г.  во други календари
Грегоријански календар 625
DCXXV
Ab urbe condita 1378
Асирски календар 5375
Бахајски календар -1219–-1218
Бенгалски календар 32
Берберски календар 1575
Будистички календар 1169
Бурмански календар -13
Византиски календар 6133–6134
Еврејски календар 4385–4386
Ерменски календар 74
ԹՎ ՀԴ
Етиопски календар 617-618
Ирански календар 3–4
Исламски календар 3–4
Јулијански календар 625    DCXXV
Кинески календар 甲申年月日
(3261/3321)
— до —
乙酉年月日
(3262/3322)
Коптски календар 341–342
Корејски календар 2958
Календар Мингуо 1287 пред РК
民前1287年
Селевкидски календар 936–937
Тајландски сончев календар 1168
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 681–682
 - Шака самват 547–548
 - Кали југа 3726–3727
Холоценски календар 10625
Џуче-календар нема (пред 1912)

625 (DCXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 625. година од новата ера, 625. од првиот милениум, 25. од 7 век и шеста од 620-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6133 и 6134 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5375 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4385 и 4386 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1378.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 625. година се протега во 3261 и 3262, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3321 и 3322 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1168. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 3 и 4 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]