634

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
634 г.  во други календари
Грегоријански календар 634
DCXXXIV
Ab urbe condita 1387
Асирски календар 5384
Бахајски календар -1210–-1209
Бенгалски календар 41
Берберски календар 1584
Будистички календар 1178
Бурмански календар -4
Византиски календар 6142–6143
Еврејски календар 4394–4395
Ерменски календар 83
ԹՎ ՁԳ
Етиопски календар 626-627
Ирански календар 12–13
Исламски календар 12–13
Јулијански календар 634    DCXXXIV
Кинески календар 癸巳年月日
(3270/3330)
— до —
甲午年月日
(3271/3331)
Коптски календар 350–351
Корејски календар 2967
Календар Мингуо 1278 пред РК
民前1278年
Селевкидски календар 945–946
Тајландски сончев календар 1177
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 690–691
 - Шака самват 556–557
 - Кали југа 3735–3736
Холоценски календар 10634
Џуче-календар нема (пред 1912)

634 (DCXXXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 634. година од новата ера, 634. од првиот милениум, 34. од 7 век и петта од 630-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6142 и 6143 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5384 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4394 и 4395 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1387.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 634. година се протега во 3270 и 3271, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3330 и 3331 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1177. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 12 и 13 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]