633

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
633 г.  во други календари
Грегоријански календар 633
DCXXXIII
Ab urbe condita 1386
Асирски календар 5383
Бахајски календар -1211–-1210
Бенгалски календар 40
Берберски календар 1583
Будистички календар 1177
Бурмански календар -5
Византиски календар 6141–6142
Еврејски календар 4393–4394
Ерменски календар 82
ԹՎ ՁԲ
Етиопски календар 625-626
Ирански календар 11–12
Исламски календар 11–12
Јулијански календар 633    DCXXXIII
Кинески календар 壬辰年月日
(3269/3329)
— до —
癸巳年月日
(3270/3330)
Коптски календар 349–350
Корејски календар 2966
Календар Мингуо 1279 пред РК
民前1279年
Селевкидски календар 944–945
Тајландски сончев календар 1176
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 689–690
 - Шака самват 555–556
 - Кали југа 3734–3735
Холоценски календар 10633
Џуче-календар нема (пред 1912)

633 (DCXXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 633. година од новата ера, 633. од првиот милениум, 33. од 7 век и четвртта од 630-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6141 и 6142 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5383 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4393 и 4394 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1386.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 633. година се протега во 3269 и 3270, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3329 и 3330 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1176. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 11 и 12 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]