649

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
649 г.  во други календари
Грегоријански календар 649
DCXLIX
Ab urbe condita 1402
Асирски календар 5399
Бахајски календар -1195–-1194
Бенгалски календар 56
Берберски календар 1599
Будистички календар 1193
Бурмански календар 11
Византиски календар 6157–6158
Еврејски календар 4409–4410
Ерменски календар 98
ԹՎ ՂԸ
Етиопски календар 641–642
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -351–-350
Ирански календар 27–28
Исламски календар 28–29
Јапонски календар
Јулијански календар 649    DCXLIX
Кинески календар 戊申年月日
(3285/3345)
— до —
己酉年月日
(3286/3346)
Коптски календар 365–366
Корејски календар 2982
Календар Мингуо 1263 пред РК
民前1263年
Селевкидски календар 960–961
Тајландски сончев календар 1192
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 705–706
 - Шака самват 571–572
 - Кали југа 3750–3751
Француски револуционерен календар Грешка во Lua: Неважечки број -1143Грешка во Lua: Неважечки број -1142
-1143–-1142
Холоценски календар 10649
Џуче-календар нема (пред 1912)

649 (DCXLIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 649. година од новата ера, 649. од првиот милениум, 49. од 7 век и последна од 640-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6157 и 6158 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5399 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4409 и 4410 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1402.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 649. година се протега во 3285 и 3286, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3345 и 3346 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1192. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 28 и 29 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]