683

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
683 г.  во други календари
Грегоријански календар 683
DCLXXXIII
Ab urbe condita 1436
Асирски календар 5433
Бахајски календар -1161–-1160
Бенгалски календар 90
Берберски календар 1633
Будистички календар 1227
Бурмански календар 45
Византиски календар 6191–6192
Еврејски календар 4443–4444
Ерменски календар 132
ԹՎ ՃԼԲ
Етиопски календар 675-676
Ирански календар 61–62
Исламски календар 63–64
Јулијански календар 683    DCLXXXIII
Кинески календар 壬午年月日
(3319/3379)
— до —
癸未年月日
(3320/3380)
Коптски календар 399–400
Корејски календар 3016
Календар Мингуо 1229 пред РК
民前1229年
Селевкидски календар 994–995
Тајландски сончев календар 1226
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 739–740
 - Шака самват 605–606
 - Кали југа 3784–3785
Холоценски календар 10683
Џуче-календар нема (пред 1912)

683 (DCLXXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 683. година од новата ера, 683. од првиот милениум, 83. од 7 век и четвртта од 680-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6191 и 6192 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5433 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4443 и 4444 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1436.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 683. година се протега во 3319 и 3320, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3379 и 3380 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1226. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 63 и 64 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]