655

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
655 во разни календари
Грегоријански календар655
DCLV
Ab urbe condita1408
Ерменски календар104
ԹՎ ՃԴ
Асирски календар5405
Балиски календар576–577
Бенгалски календар62
Берберски календар1605
Будистички календар1199
Бурмански календар17
Византиски календар6163–6164
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
3351 или 3291
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
3352 или 3292
Коптски календар371–372
Етиопски календар647–648
Еврејски календар4415–4416
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера711–712
 - Сачка ера576–577
 - Кали-југа3755–3756
Холоценски календар10655
Ирански календар33–34
Исламски календар34–35
Јапонски календарн/п
Јавански календар546–547
Јулијански календар655
DCLV
Корејски календар2988
Мингуо-календар1257 пред Р. Кина
民前1257年
Нанакшахи−813
Селевкидски календар966/967 г.г.
Тајландски сончев календар1197–1198
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
781 или 400 или −372
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
782 или 401 или −371

655 (DCLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 655 година од новата ера, 655. од првиот милениум, 55. од VII век и шеста од 650-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6163 и 6164 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5405 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4415 и 4416 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1408.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 655 година се протега во 3291 и 3292, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3351 и 3352 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1198. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 34 и 35 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 655 на Ризницата ?