616

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
616 г.  во други календари
Грегоријански календар 616
DCXVI
Ab urbe condita 1369
Асирски календар 5366
Бахајски календар -1228–-1227
Бенгалски календар 23
Берберски календар 1566
Будистички календар 1160
Бурмански календар -22
Византиски календар 6124–6125
Еврејски календар 4376–4377
Ерменски календар 65
ԹՎ ԿԵ
Етиопски календар 608-609
Ирански календар 6 п.с. – 5 п.с.
Исламски календар 6 пред хиџра – 5 пред хиџра
Јулијански календар 616    DCXVI
Кинески календар 乙亥年月日
(3252/3312)
— до —
丙子年月日
(3253/3313)
Коптски календар 332–333
Корејски календар 2949
Календар Мингуо 1296 пред РК
民前1296年
Селевкидски календар 927–928
Тајландски сончев календар 1159
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 672–673
 - Шака самват 538–539
 - Кали југа 3717–3718
Холоценски календар 10616
Џуче-календар нема (пред 1912)

616 (DCXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 616. година од новата ера, 616. од првиот милениум, 16. од 7 век и седма од 610-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6124 и 6125 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5366 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4376 и 4377 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1369.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 616. година се протега во 3252 и 3253, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3312 и 3313 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1159. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 6 и 5 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]