640

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
640 во разни календари
Грегоријански календар640
DCXL
Ab urbe condita1393
Ерменски календар89
ԹՎ ՁԹ
Асирски календар5390
Балиски календар561–562
Бенгалски календар47
Берберски календар1590
Будистички календар1184
Бурмански календар2
Византиски календар6148–6149
Кинески календар己亥(зем. свиња)
3336 или 3276
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
3337 или 3277
Коптски календар356–357
Етиопски календар632–633
Еврејски календар4400–4401
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера696–697
 - Сачка ера561–562
 - Кали-југа3740–3741
Холоценски календар10640
Ирански календар18–19
Исламски календар19–20
Јапонски календарн/п
Јавански календар530–531
Јулијански календар640
DCXL
Корејски календар2973
Мингуо-календар1272 пред Р. Кина
民前1272年
Нанакшахи−828
Селевкидски календар951/952 г.г.
Тајландски сончев календар1182–1183
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
766 или 385 или −387
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
767 или 386 или −386

640 (DCXL) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 640 година од новата ера, 640. од првиот милениум, 40. од VII век и прва од 640-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6148 и 6149 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5390 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4400 и 4401 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1393.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 640 година се протега во 3276 и 3277, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3336 и 3337 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1183. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 19 и 20 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 640 на Ризницата ?