615

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
615 г.  во други календари
Грегоријански календар 615
DCXV
Ab urbe condita 1368
Асирски календар 5365
Бахајски календар -1229–-1228
Бенгалски календар 22
Берберски календар 1565
Будистички календар 1159
Бурмански календар -23
Византиски календар 6123–6124
Еврејски календар 4375–4376
Ерменски календар 64
ԹՎ ԿԴ
Етиопски календар 607-608
Ирански календар 7 п.с. – 6 п.с.
Исламски календар 7 пред хиџра – 6 пред хиџра
Јулијански календар 615    DCXV
Кинески календар 甲戌年月日
(3251/3311)
— до —
乙亥年月日
(3252/3312)
Коптски календар 331–332
Корејски календар 2948
Календар Мингуо 1297 пред РК
民前1297年
Селевкидски календар 926–927
Тајландски сончев календар 1158
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 671–672
 - Шака самват 537–538
 - Кали југа 3716–3717
Холоценски календар 10615
Џуче-календар нема (пред 1912)

615 (DCXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 615. година од новата ера, 615. од првиот милениум, 15. од 7 век и шеста од 610-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6123 и 6124 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5365 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4375 и 4376 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1368.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 615. година се протега во 3251 и 3252, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3311 и 3312 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1158. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 7 и 6 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]