697

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
697 г.  во други календари
Грегоријански календар 697
DCXCVII
Ab urbe condita 1450
Асирски календар 5447
Бахајски календар -1147–-1146
Бенгалски календар 104
Берберски календар 1647
Будистички календар 1241
Бурмански календар 59
Византиски календар 6205–6206
Еврејски календар 4457–4458
Ерменски календар 146
ԹՎ ՃԽԶ
Етиопски календар 689-690
Ирански календар 75–76
Исламски календар 77–78
Јулијански календар 697    DCXCVII
Кинески календар 丙申年月日
(3333/3393)
— до —
丁酉年月日
(3334/3394)
Коптски календар 413–414
Корејски календар 3030
Календар Мингуо 1215 пред РК
民前1215年
Селевкидски календар 1008–1009
Тајландски сончев календар 1240
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 753–754
 - Шака самват 619–620
 - Кали југа 3798–3799
Холоценски календар 10697
Џуче-календар нема (пред 1912)

697 (DCXCVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 697. година од новата ера, 697. од првиот милениум, 97. од 7 век и осма од 690-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6205 и 6206 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5447 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4457 и 4458 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1450.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 697. година се протега во 3333 и 3334, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3393 и 3394 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1240. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 77 и 78 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]