621

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
621 г.  во други календари
Грегоријански календар 621
DCXXI
Ab urbe condita 1374
Асирски календар 5371
Бахајски календар -1223–-1222
Бенгалски календар 28
Берберски календар 1571
Будистички календар 1165
Бурмански календар -17
Византиски календар 6129–6130
Еврејски календар 4381–4382
Ерменски календар 70
ԹՎ Հ
Етиопски календар 613-614
Ирански календар 1 п.с. – -0 п.с.
Исламски календар 1 пред хиџра – -0 пред хиџра
Јулијански календар 621    DCXXI
Кинески календар 庚辰年月日
(3257/3317)
— до —
辛巳年月日
(3258/3318)
Коптски календар 337–338
Корејски календар 2954
Календар Мингуо 1291 пред РК
民前1291年
Селевкидски календар 932–933
Тајландски сончев календар 1164
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 677–678
 - Шака самват 543–544
 - Кали југа 3722–3723
Холоценски календар 10621
Џуче-календар нема (пред 1912)

621 (DCXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 621. година од новата ера, 621. од првиот милениум, 21. од 7 век и втора од 620-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6129 и 6130 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5371 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4381 и 4382 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1374.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 621. година се протега во 3257 и 3258, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3317 и 3318 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1164. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1 година пред хиџра и 0 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]