684

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
684 г.  во други календари
Грегоријански календар 684
DCLXXXIV
Ab urbe condita 1437
Асирски календар 5434
Бахајски календар -1160–-1159
Бенгалски календар 91
Берберски календар 1634
Будистички календар 1228
Бурмански календар 46
Византиски календар 6192–6193
Еврејски календар 4444–4445
Ерменски календар 133
ԹՎ ՃԼԳ
Етиопски календар 676–677
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -316–-315
Ирански календар 62–63
Исламски календар 64–65
Јапонски календар
Јулијански календар 684    DCLXXXIV
Кинески календар 癸未年月日
(3320/3380)
— до —
甲申年月日
(3321/3381)
Коптски календар 400–401
Корејски календар 3017
Календар Мингуо 1228 пред РК
民前1228年
Селевкидски календар 995–996
Тајландски сончев календар 1227
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 740–741
 - Шака самват 606–607
 - Кали југа 3785–3786
Француски револуционерен календар Грешка во Lua: Неважечки број -1108Грешка во Lua: Неважечки број -1107
-1108–-1107
Холоценски календар 10684
Џуче-календар нема (пред 1912)

684 (DCLXXXIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 684. година од новата ера, 684. од првиот милениум, 84. од 7 век и петта од 680-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6192 и 6193 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5434 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4444 и 4445 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1437.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 684. година се протега во 3320 и 3321, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3380 и 3381 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1227. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 64 и 65 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]