664

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
664 г.  во други календари
Грегоријански календар 664
DCLXIV
Ab urbe condita 1417
Асирски календар 5414
Бахајски календар -1180–-1179
Бенгалски календар 71
Берберски календар 1614
Будистички календар 1208
Бурмански календар 26
Византиски календар 6172–6173
Еврејски календар 4424–4425
Ерменски календар 113
ԹՎ ՃԺԳ
Етиопски календар 656-657
Ирански календар 42–43
Исламски календар 43–44
Јулијански календар 664    DCLXIV
Кинески календар 癸亥年月日
(3300/3360)
— до —
甲子年月日
(3301/3361)
Коптски календар 380–381
Корејски календар 2997
Календар Мингуо 1248 пред РК
民前1248年
Селевкидски календар 975–976
Тајландски сончев календар 1207
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 720–721
 - Шака самват 586–587
 - Кали југа 3765–3766
Холоценски календар 10664
Џуче-календар нема (пред 1912)

664 (DCLXIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 664. година од новата ера, 664. од првиот милениум, 64. од 7 век и петта од 660-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6172 и 6173 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5414 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4424 и 4425 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1417.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 664. година се протега во 3300 и 3301, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3360 и 3361 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1207. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 43 и 44 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]