Опсада на Ерусалим (637)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Опсада на Ерусалим
Дел од Опсада на Ерусалим
Jerusalem Al-Aqsa Mosque BW 2010-09-21 06-38-12.JPG
Датум 637 година
Место Ерусалим
Исход Праведен калифат го зазеле Ерусалим
Завојувани страни
Rashidun Caliphate Византија


Опсадата на Ерусалим претставува воен конфликт помеѓу Rashidun Caliphate и Византија од 637 година кое завршило со преземање на Ерусалим од страна на Праведниот калифат. Со ова преземање на Ерусалим, градот станал свет центар за три религии:ислам, јудаизам и христијанство.