Ерихон

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ерихон — палестински град во Западниот Брег.

Географија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Администрација[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Ерихон како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Ерихон“ (Jericho) - песна на британската поп-група „Симпли ред“ (Simply Red) од 1985 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]