Битка кај Фахл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Битка кај Фахл
Дел од Византиско-арапски војни
Муслиманско освојување на Сирија
Датум јануари 635
Место Фахл, Јордан[1]
Исход муслиманска победа
Завојувани страни
Праведен калифат Византија
Команданти и водачи
Халид ибн ал-Валид Теодор
Сила
30000 непознато
Жртви и загуби
малкумина 10000

Битката кај Фахл (арапски: معركة فحل‎) се одвила во јануари 635 година помеѓу силите на Византија и Праведниот калифат на територијата на денешна Сирија. Битката е дел од Византиско-арапските војни и Муслиманското освојување на Сирија, а завршила со победа на Праведниот калифат.

Наводи[уреди | уреди извор]