Папа Роман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Romanus
200px
Родено име Роман
Папа од август 897
Папа до декември 897
Претходник Папа Стефан VI
Наследник Папа Теодор II
Роден  ?
?
Починал декември 897
?
Други папи по име Роман

Папа Роман (лат. Romanus PP.)(? - декември 897) бил римски папа од август до декември 897. Во време на Трулниот синод, Рим бил поделен на две спротивставени партии. По смртта на папата Стефан VI, тој бил избран за папа со подршка на партијата на папата Формоз.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!