Папа Лав VII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Leo VII
Leone-VII.jpg
Родено име  ?
Папа од 3 јануари 936
Папа до 13 јули 939
Претходник Папа Јован XI
Наследник Папа Стефан VIII
Роден  ?
?
Починал 13 јули 939
?
Други папи по име Лав (појаснување)

Папа Лав VII (лат. Leo PP. VII)(? - 13 јули 939) бил римски папа од 3 јануари 936 до 13 јули 939. Тој бил папа во периодт на порноратијата. Го подржувал развојот на манастирите. Тој го благословил архиепископот Фридрих од Германија.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!