Папа Александар VII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Alexander VII
Родено име Џамбатиста Памфили
Папа од 7 април 1655
Папа до 22 мај 1667
Претходник Папа Инокентиј X
Наследник Папа Климент IX
Роден 13 февруари 1599
Сиена, Италија
Починал 22 мај 1667
Рим
Други папи по име Александар (појаснување)

Александар VII (лат. Alexander PP. VII; 13 февруари 1599 - 22 мај 1667) — римски папа од 7 април 1655 до 22 мај 1667[1].

Наводи[уреди | уреди извор]